Hakan Turgut | Kitaplar | Konuşma Daveti | Sunumlar | Sihirli Değnek | İletişim

Makaleler

Nasıl Başarılı Girişimci Olunur?

“Başkasına çalışarak zengin olunmaz” felsefesine inanıyordu. Daha üniversite yıllarındayken ilk işini kurdu. Derslerinden arta kalan zamanlarda, hobi olarak balıkçılıkla ilgilenen müşterilerine olta, kanca, misine gibi av malzemeleri satıyordu. Oltaların kamışlarını evinin garajında bizzat üretiyordu, bu yüzden kâr marjı yüksekti. Hayali, insanların yoğun olarak balık avladığı sahillerde yarı zamanlı yaptığı bu işi büyütmek ve toptan av malzemeleri satan bir mağaza sahibi olmaktı. Bunu başardı da ancak işler istediği gibi gitmedi. Satışlar iyi olmadığı ve para kazanamadığı için eşi de geçimsizlik yüzünden onu terk etti. Boşanma sonucunda zaten borçları olduğu halde bir de eşine nafaka ödemek zorunda kaldı. Nafakayı ödemek için sahip olduğu tek malvarlığı olan evini sattı. Evinin satılması artık istese de olta kamışları üretemeyeceği anlamına geliyordu, çünkü artık üretim yapabileceği bir garajı yoktu.

İnternette çaresizce iş fikirleri aramaya başladı. Acaba hangi işe girişmeliydi? Ya da yeniden bir işe girişmeli miydi yoksa maaşlı olarak bir yerde çalışmaya mı başlamalıydı? Her ikisini de yapacaktı. Hem bir işe girecek ve hayatını idame ettirecek, hem de internet üzerinden kendi işini yapmanın yollarını arayacaktı. Av malzemeleri satarken şirketi için bir internet sitesi yaptırmış ve internet üzerinden satış yapmayı, müşteri gruplarına ulaşmayı öğrenmişti. İnternet çok büyük bir havuzdu ve belki de yeni bir iş fikrine de kendisini ulaştırabilirdi. Yeterli sermayesi olmadığından internet sayesinde bir şeyler yapabileceğini düşündü.

İnternette kendisinden 3200 km. uzakta yaşayan Wendy Woudstra ile tanıştı. Wendy web tasarım işi yapıyordu. Ona bir teklif götürdü, Wendy ona web tasarımı yapmayı sağlayan HTML bilgisayar dilini ücretsiz olarak öğretecekti, o da karşılığında Wendy’ye yeni müşteriler bulacaktı. Çabaları sonuç verdi ve bir ortaklık kurmaya karar verdiler. Ian’a göre eğer ortağınızla ulaşmak istediğiniz hedef aynıysa, ortakların rollerini iyi tanımlarsanız, yeterince esneklik gösterebilirseniz ve birbirinizin eksikliklerini tamamlamaya istekli olursanız başarılı olursunuz.

PairoWoodies İnternet Hizmetleri ve Yayıncılık şirketi böyle kuruldu. Önceleri web tasarım şirketi olarak faaliyet gösterdiler. Alan adı, internette yayınlama gibi hizmetleri dışarıdan firmalardan alıyorlardı. Alan adlarını kendileri satmak ve siteleri internette yayınlama işlerini kendi şirketleri üzerinden yapmak için internet servis sağlayıcı oldular ve tasarladıkları siteleri kendileri yayınlamaya başladılar.

İşi bu noktaya getirince ortaklar bir şeyi daha fark ettiler. Mevcut müşterilerine web tasarımı ve internet yayıncılığı yanı sıra elektronik ticaret, kartvizit, broşür tasarımı ve grafikerlik hizmetleri de verebilirlerdi ve öyle de yaptılar. Bunun için Wendy ve Ian Toronto’ya taşındılar ve aradaki 3200 kilometrelik mesafe de ortadan kalkmış oldu. Her ikisi de tam zamanlı olarak bu işte çalışmaya başladılar ve artık yalnız değillerdi, kendilerinden başka 4 kişi daha çalışıyordu şirketlerinde. PairoWoodies İnternet Hizmetleri ve Yayıncılık şirketinin en önemli özelliklerinden biri hiç borçlanılmadan ve hemen hemen hiç nakdi sermaye koyulmadan kurulmuş olmasıdır. İki ortak aynı amaç doğrultusunda hareket ettiği için, kazançlarını işine yatırarak şirketi büyüttü.

Şirketin isminin de bir hikayesi var. Ian da Wendy de çocukluklarında aynı takma adı kullandıklarını fark ediyorlar, “Woody”. Bunun üzerine şirketin adı bir çift Woody anlamına gelen “Pair of Woods” olsun diyorlar. Wendy de bu ismi “PairoWoodies” olarak kısaltıyor. Şirketin isminin bir hikayesinin olması ve isminin tuhaf olması akılda kalıcı olmasını sağladı diyor Ian.

Genç girişimcilere ya da girişimci adaylarına bu hikayeden çıkarılabilecek birçok ders var. Kısaca bulunduğunuz konumda, elinizdeki imkanlarla, yapabildiğinizin en iyisini yapın. Aslında girişimci olmak sanılanın aksine çok zor değildir. Sadece biraz karmaşıktır, ama bütünü parçalara ayırıp teker teker parçaların üzerinde çalışıldığında kolay bile sayılabilir. Bu hikayenin ışığı altında başarılı girişimci olmak için yapılması gerekenler:

  1. İyi Bir İş Fikriniz Olsun:

İyi bir iş fikri mi arıyorsunuz? İnternette iş fikirleri konusunda arama yapabilirsiniz. Çevrenizde zaten yapılmakta olan işlerden birini yapabilirsiniz. Yakın çevrenizden orijinal iş fikri bulma konusunda size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

  1. İş Planınızı Yazın:

Girişimcinin yazılı bir iş planı olmadan başarılı olması neredeyse imkansızdır. Başarılı girişimcilerin gelir modeli vardır. Gelir modeli, ürün ya da hizmetlerin kârlı biçimde satılması anlamına geliyor. İş planı ulaşılmak istenen hedefleri ve gelir modelini kağı üzerinde görmeyi sağlar.  

  1. İşinizin Adını Koyun:

Bir çocuk dünyaya geldiğinde anne babanın ilk işi ona iyi bir isim vermektir. Yeni girişimlerde de durum aynıdır. Marka ve şirket adı, potansiyel müşterilerin aklında ve piyasada iyi bir intiba uyandırmak için gereklidir.

  1. Şirketinizi Kurun:

İş fikri bulundu, iş planı yazıldı, şirket ve marka adı konuldu, şimdi sıra şirketi kurmakta. Şirket olmak demek, iş dünyasında firmanın yetkili olduğu alanlarda her türlü ticari faaliyette bulunmak demektir. Şirket kurmak ve hangi şirket türünün size uygun olacağını konuşmak için muhasebecinizle görüşün.

  1. Markanızı Tescil Ettirin:

Faaliyet gösterilecek alanla taklitlerle karşılaşılabilir. Haksız rekabetin önüne geçmenin en etkili yollarından biri marka tescilidir. Bunun için www.turkpatent.gov.tr adresini ziyaret edebilir ve size en yakın marka vekillerinden biri ile irtibata geçebilirsiniz.

  1. Finans Bulun:

Birçok girişimci adayının en önemli sorunudur finans bulmak. Ancak kişisel düşüncem şu ki; bir girişimci adayının gerçekten inandığı bir iş fikrine finans bulamaması mümkün değildir. Yine de bazı ipuçları vereceğim. Finansman için kendi tasarruflarınızı kullanabilirsiniz, eş dost akrabalarınızdan borç isteyebilirsiniz, bankalardan girişimcilik kredileri kullanabilirsiniz, evinizi arabanızı rehnederek ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz, devlet teşvikleri ve Avrupa Birliği projelerinden kaynak sağlayabilirsiniz, risk sermayesi şirketlerine başvurabilirsiniz, yatırımcı ortak bulabilirsiniz, şirketinizin hisselerinin bir kısmını potansiyel yatırımcılara satabilirsiniz, ürün/hizmet tedariğinde nakdiniz yoksa çek kullanabilirsiniz. 

Başarılı bir girişimci olabilmek için korkuyu da yönetebilmek gerekiyor. Korkularını yönetemeyen birinin girişimci olması düşünülemez. Roma İmparatoru Markus Antoninus, bir insanın değeri hayallerinden daha fazla olamaz, der. Korkularınızın hayallerinizi yenmesine izin vermeyin.

 

------------------------------
Makaleler
------------------------------
hakan@hakanturgut.com